Conversation

@infoek Ještě si říkám, @archos mi to možná vysvětlí, jen jsem vždycky považoval linuxové distribuce jen za jinak předbalíčkované a nabarvené totéž, takže třeba informace, že terminál funguje jinak mi trochu nabourala mojí představu jak to funguje 😅

3
0
0

@Unreed @infoek @archos Spíš mi přijde, že má na mysli různé systémové programy na správu systému, případně helpery pro nastavení hw, to se mezi Archem a Ubuntu určitě liší. Spíš mě zarazilo, že si si v ostatních distribucí nemohl vybrat grafické prostředí. Už jsem to tu jednou zahlédl a nějak to nechápu.

0
0
0

@Unreed Tak základní linuxové příkazy jsou všechny stejný. Jen správce baíčků je jiný a Arch má navíc ještě AUR repozitář.
@infoek

1
0
0

@archos
V článku mi chybí zmínka o Wine, zejména jako možnost pro hráče.
Je tam i jedna nepřesnost, "v EndeavourOS si můžete vybrat prostředí podle sebe během instalace" a to prý v jiných distribucích nejde. Samozřejmě to jde, to nabízí i klasický Debian. Ubuntu jsem sice dlouho neinstaloval, ale divil bych se. Každopádně každý takový článek vítám, Windows je otroctví.
@Unreed @infoek

2
0
0

@amarok @archos @Unreed @infoek
V Ubuntu to při instalaci přímo nejde. Proto existuje Kubuntu, Xubuntu... Po instalaci to změnit jde několika příkazy.

1
0
0

@amarok Pro hráče článek myslím připravuje. Jinak měl autor pravděpodobně na mysli, že po instalaci jsou v EndeavourOS grafická prostředí upravená a vypadají opravdu dobře. Můžeš si vybrat, jestli chceš upravené prostředí, nebo čisté. Hlavní výhodou EndeavourOS je, že se jedná o téměř čistý Arch bez zbytečností. V Ubuntu pokud chceš XFCE, musíš stáhnout Xubuntu, Ubuntu samotné nabízí jen GNOME. Já osobně hry nehraju, ale nač Wine, když většina her funguje přímo přes Steam?
@Unreed @infoek

1
0
0

@infoek Tyjo, asi je to tím, že Microsoft a Windows normálně skloňuje a u toho Linuxu pořád používá v prvním pádu celý oficiální název.

2
0
0

@Unreed @infoek Nevím proč, ale článek na mě působí jako přeložený z jiného jazyka. Nějak to nemá tu správnou českou strukturu. Čte autor nějakou původní českou beletrii?

0
0
0

@archos @amarok @Unreed @infoek Je zajímavé, jak nikdo netuší, že existuje třeba ZorinOS...

A přitom pro přechod widláků k tučňákům je to jedna z ideálních distribucí (včetně super support fora apod.)
https://zorin.com

0
0
0

@Unreed Všechny distribuce jsou si podobné, ale Fedora je samozřejmě nejlepší! 😉

@infoek @archos

1
0
0

@mkyral @amarok @archos @Unreed @infoek

Na každé větší distribuci si člověk může nainstalovat jakýkoliv wm, které je v repozitáři. Takže z běžných všechny. Rozdíl mezi distry pro běžného uživatele je jen v tom, jak jednoduché to bude a pak jaká komunita kolem je. Z toho všeho vyplývá i to, jak zdatný uživatel musí k používání být. Pro BFU je jednodušší změnit distro, protože se mu líbí víc KDE než Gnome. Ve skutečnosti to jen značí, že neví jak si to má přehodit, když na to nemá klikátko.

2
0
0

@smoon @amarok @archos @Unreed @infoek

Ano, ale někde jde vybrat DE už při instalaci.

1
0
0
@smoon @mkyral @Unreed @archos @amarok @infoek
Nejlepší je zenový Void Linux (když nepočítám esoterické Gentoo). Zkoušel jsem v něm mnoho DE (grafických prostředí). Přeinstalace defaultního xfce4 na KDE Plasma trvala asi 30 vteřin včetně přepnutí z lightdm na sddm. Fantastické! (samozřejmě trochu přeháním, ve skutečnosti to byla asi minuta, protože jsem musel hledat, jak se zapínají služby).
0
0
0

@mkyral To jo, ale nováčka hlavně zajímá, jak to prostředí vypadá po instalaci.
@smoon @amarok @Unreed @infoek

1
0
0

@mkyral @archos @smoon @amarok @infoek Díky. To totiž je něco, co většině Linuxáků nevysvětlíš. Nainstalovat, pustit prohlížeč, nějaký openoffice a ať to jde z domu. Víc od toho nechci.

0
0
0
@sesivany @Unreed @infoek @archos Vsechny distribuce jsou si podobne, a vsichni se shodujou ze jejich je ta nejlepsi, a Debian je druha :-).
0
1
5