Přešel jsem na Fedoru SIlverblue. Trochu srabácky, koupil jsem si druhý disk, na který pak přesunu #bazzite, jež se mačká na starém 512 GB NVMe.
Nevyhnul jsem se několika navrstveným balíčkům, docela trpím s terminálem co sice dobře pracuje s kontejnery, ale neumí split a samotné kontejnerové workflow mi úplně nesedí, až mi při správě systému stojí v cestě. Uvidím jak s tím budu zvládat development a každodenní práci. Tam myslím, že by se mi to mohlo líbit.🧵
Jinak je Silverblue úplně normální Fedora, která se liší jen tím, že instalace či aktualizace balíčků vytvoří image celého systému. Po rebootu se pak tenhle image použije pro systém a snadno se dá vrátit zpět, pokud něco nebude fungovat.🧵
U #bazzite to dává perfektní smysl. U daily systému už méně, ale dávám tomu šanci, protože by se mi to moc líbilo na serverech.
Instalaci jsem dělal na vlastním rozložení disku, i když se to nedoporučuje. Potřeboval jsem šifrovaný LVM volume group, kde půlka jde na normální systém a druhá jako thinpool pro VMka v Incusu.
Na předchozím systému jsem měl kvůli Incusu vypnutý SELinux. Doufám, že tady se mi ho už podaří udržet.
Budoucnost atomických Fedor je slibná, protože to vypadá, že se z ostree přechází na bootc, což dá možnost buildit si systém jako Docker image. Už teď jde použít Bluefin, který na bootc staví.
Po přechodu na Fedoru 42 se stala nešťastná věc. Fedora neaktualizovala Incus, ale aktualizovala Qemu a obojí je navzájem nekompatibilní. Qemu 9.2 je podporované až od Incus 6.9 (upstream je 6.11) a Fedora má 6.8.
Vyřešil jsem to .. dost překombinovaně. Přes distrobox jsem spustil Debian pod rootem a do něj namountil /var/lib/incus. Incus tam běží a má přístup do LVM thinpoolu. I SELinux zdá se být spokojený.
A ještě jsem řešil jednu věc na SIlverblue. Firefox náhodně končil s chybou při přehrávání videa na YouTube (a asi by se dělo i jinde). Pomohlo přejít na Flatpak verzi Firefoxu, což nechápu, proč není už v základním systému, a doinstalovat `org.freedesktop.Platform.ffmpeg-full`, u čehož zas nechápu, proč to není na jedno kliknutí v Software, jako to má se svými doplňky Steam. Navíc jsem to musel vykutat z nějaké diskuse.
@bycx To mi kdysi dělal FF na Waylandu. Možná Flatpack jede xwayland. Nebo tam bude jiná verze nějaké knihovny.
@mkyral V konzoli byla chyba s načítáním libavcodes a tohle fakt pomohlo.
@bycx @mkyral Fedora obsahuje nějaký vykuchaný ffmpeg, kde nejsou patentově chráněné kodeky. Možná to umřelo na tomto. Firefox ve Flatpaku umí používat rozšíření s plnohodnotným ffmpeg z Flathubu. Ekvivalentem v RPM je doinstalování ffmpeg z RPMFusion, ale v Silverblue je prostě lepší to dělat přes Flatpak.
@bycx Dost na prd, když to padne na hubu a nezobrazí chybovou zprávu.
@mkyral Mělo by to být komunikováno lépe na obou stranách. Jak v prohlížeči, tak ve správci balíčků.
@mkyral @sesivany Flatpak řeší sandboxing a jednotný runtime pro appky. Tzn. udělám jeden balíček a ten poběží všude. Z pohledu uživatele instalace nesešrotuje celý systém a navíc ani nemusí mít přístup ke spoustě věcem v systému. Za mě to je preferovaná forma instalace.
Velké plus je, že když máš nový home, tak překopíruješ ~/.var/app a máš data všech flatpak appek. Stejně jednoduché je i zálohování. Směr je jasný, i když tu pořád bude klasika - mrsknout to přímo do systému.
@mkyral @bycx To by se první museli tvůrci aplikací domluvit, kterou budou používat, což je bohužel scifi, proto máme realitu, kdy musí mít člověk těch knihoven několik. Flatpak umí deduplikaci dat, ty jednotlivé runtimy jsou udržované, člověk to má automaticky aktualizované... Ve skutečnosti to zase tolik nevýhod nemá.
Jednou jsem to počítal a při počtu 45 aplikací mi aplikace ve Flatpaku včetně runtimů zabíraly méně než 10 GB. To mi při velikosti dnešních disků přijde jako marginální objem.
@bycx Správce balíčků netuší, že si budeš chtít přehrávat Youtube. Tohle má být ošetřeno v prohlížeči tak, aby nepadal. Možná už na to je v bugzille nějaké issue.
@mkyral Správce balíčků má možnost nabídnout nepovinné závislosti. Implementace v Software ve Fedoře je a některé appky to používají.
@pavel @bycx @mkyral Tady platí to samé co u těch disků. Zvlášť dnes, kdy každý dělá AI-ready notebooky, které papají tolik paměti, že nějaký Flatpak je vedle toho drobek. Jaký to má dopad na spotřebu paměti, jsem nikdy neměřil, ale EndlessOS je od začátku Flatpak-only a ještě donedávna podporovali počítače s 2 GB paměti a dosud myslím podporují se 4 GB a nikdy to pro ně nebyl zásadní problém.
@pavel @mkyral @sesivany Možná proto, že každý používáme naše stroje jinak. Čtyři roky zpátky jsem přešel na notebook s 16 GB RAM. Taky to nějak fungovalo, ale žádná virtualizace a pokud se něco nepovedlo v mém kódu, tak mě DLV sežralo.
Dneska mám 64 GB RAM, oba moduly stály dohromady asi 7k a nic neřeším.