Pomáhám připravovat krátký lightning talk na téma historie open a free software v Česku. Napadají vás nějaké milníky, projekty, které zmínit, lidi, či organizace? Pro všeobecné a i zahraniční publikum. Boost pomůže 😉.
@fredbrooker zatím nejzajímavější projekt mám Links :).
@RezzaBuh nic mi to neříká, ale Nette, NE-ON a Tracy se používají všude
@RezzaBuh sám používám Tracy a NE-ON, fuck YAML! Nette nepoužívám, ale bohužel 90 % české PHP populace ano
@RezzaBuh Z mých začátků s Linuxem se mi do paměti vryly Školičky pana Hubičky a Monkey Linux od Milana Keršlágera.
@RezzaBuh České Ubuntu? To byl svého času poměrně velký projekt, který byl grassroot (tj. nebyl tam backup žádné organizace).
@RezzaBuh Určitě Ivan Bíbr a jeho knížky, to přitáhlo hodně lidí k Linuxu a open source. Pak ještě neziskovka Liberix a noviny Open Source & Praxe.
@ondrejkolin @RezzaBuh Přišel ji o hodně. Např. Mandrake Linux 10.1 jsem kupoval jako sadu DVD v krabici a software instaloval tak, že jsem do mechaniky postupně vkládal DVD podle toho, na jakém z nich byla potřebná závislost. 🙂
@RezzaBuh
Určitě bych zmínil Slax, možná Seksi Commander a Tux Commander (oboje velká historie) a pak taky asi Nette, ale to nevím, jak je v zahraničí využívané.
@RezzaBuh Možná by zmínku stála sekce redakčních systémů pro tvorbu webu. Na United-Nuke (port PHP-Nuke) běželo tenkrát dost webů.
Sešla se tu spousta zajímavých odpovědí. O mnohých projektech jsem ani neměl tušení. Díky!
@sesivany @ondrejkolin @RezzaBuh já si zase pamatuji nějakou krabicovku redhatu, se kterou jsem vůbec netušil co by se dalo dělat. Dostal jsem ji od kamaráda, který to měl stejně. Doopravdy jsem začínal později s nějakým CD Suse přibaleného k nějakému časopisu.
Ono i ty distra zdarma si člověk mohl buď stáhnout (ve škole) nebo vypálit (doma). Obojí zkombinovat byl problém. 😃
@krab @sesivany @ondrejkolin já první zkusil ZipSlack, pak jsem jel na nějakém hodně starém RHL z CD z knížky, pak jsem si přes EDGE tahal Slackware 10, šel poté zase zpět na RHL, na skok na Fedoru Core, pak SUSE a pak se konečně ustálil na Fedoře, ale to už byla jiná historie. Snad jsem ji i trošku ovlivnil :).
@RezzaBuh Za zmínku stojí i OSM. Kolem toho vzniklo několik projektů https://openstreetmap.cz/projekty
@RezzaBuh hubičkovy školičky!!!!
a monkey mini-linux
a český překlad LDP knižně
Já si myslím, že by bylo dobré zmínit Milana Zamazala (https://www.zamazal.org/commerce/resume/) a Brailcom.
Jeho signature „Having GNU Emacs is like having a dragon's cave of treasures.“ mě pronásleduje už celá desetiletí.
@RezzaBuh Ještě jsem si vzpoměl na překlady. Od knih (Linux Project, Dive in to python) až po lokalizace. U hodně oss softu byla česká lokalizace mezi prvníma. Což stále trvá.
@mirek ano, tak začala česká komunita a je to bod číslo jedna na seznamu.
@inson1 a to jsem ho měl zrovna v ruce a neuvědomil jsem si to!