Uvažoval jsem, že bych pokaždé, když někdo hodí lístek do urny, pustil fanfáru nebo potlesk. #volby #zápiskyzkomise
@sazy Moc ne. O to větší mám chuť ocenit, když už někdo přijde.
My chodíme s manželkou ke každým volbám a teď teprv po strašně dlouhé době premiéra, kdy oba musíme vynechat, protože nás dostal nějaký virový parchant (čili marodíme). Kdyby už politici pohnuli s tou digitalizací, bylo by to hned jednodušší, dalo by se hlasovat z domova (mohlo by to jít třeba i z datové schránky).
@mkyral
@archos @rholas
@amarok @archos @rholas No to právě nemohlo. Přes DS by to nebylo anonymní a kdo ví, kdo na tebe při tom mířil pistoli 🤷
Není problém, že by to nešlo technicky vyřešit, ale většina společnosti nevěří, že by se to nedalo zmanipulovat. "Babiš s Okamurou to přece říkali" 🤷
A pokud chcete volit, zkuste si objednat komisi domů.
@archos Docela dost. Třeba mezi 20.00 a 22.00 jsme měli tři voliče, z toho jedna je člen komise a jeden její manžel, tj. přesně jednoho člověka z ulice. Ne, že by to jindy byl takhle večer úplný fičák, ale dnes to byl extrém. Doufám, že se mýlím, ale vypadá to minimálně u nás na hodně nízkou účast.
@amarok @archos @rholas To se obecně dělá přes dvě obálky. Nejprve se ověří, že máš právo volit a ještě jsi nevolil, odškrtnou si tě v seznamu voličů a druhou obálku za tebe hodí do urny, kde se to promíchá, takže zpětně nejde dohledat, jak jsi volil.
Elektronický to jde udělat podobně, ale politikům se do toho nechce. Ne když je ANO proti a šíří obavy.
@mkyral @archos @rholas Mají jich fakt hodně. Lidi by si měli uvědomit, že kraje například:
1. Spravují silnice II. a III. třídy (tedy největší část silniční sítě mimo místních komunikací)
2. Objednávají autobusovou dopravu, spěšné a osobní vlaky
3. Zřizují a spravují skoro všechny střední školy a část základních
4. Zřizují a spravují významnou část nemocnic a zařízení sociální péče
5. Zřizují a spravují významnou část kulturních zařízení
6. Rozdělují dotace jak z krajského rozpočtu, tak částečně i od státu a z EU
On je tam požadavek i na kontrolu a auditovatelnost.
Dělá se to tak, že obálka s hlasem je zašifrovaná a privátní klíč má jen ústřední volební komise. Před odšifrováním se digitální obálky anonymizují a až poté lze vložit klíč, který obálky odšifruje a spočítá hlasy.
Slabé místa jsou důvěra v sw (estonské řešení je open source) a nutnost uchránit privátní klíč který umožňuje odšifrovat hlasy.
Viz:
https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_voting_in_Estonia
@pavel @archos @amarok @rholas
Teoreticky by daly využít reprodukovatelné sestavení. Zástupci všech stran by měli možnost stáhnout a publikovat použitou binárku. Ta musí být stejná jako ta, kterou si sestavíš z otevřených kódů. Jak ale zajistit síťově, že se použije správný server, to nevím, sítím moc nerozumím.
Možná kdyby se použilo více serverů, každý kontrolovaný jinou institucí. Ale zase by se musela zajistit anonymita hlasů.
@mkyral
Zajímavé, o "reproducible builds" slyším prvně, to by rozhodně nějaká volební IT kontrola mohla použít jako jeden z bezpečnostních kroků. Jsem si jist, že když máme funkční (bezpečné) internetové i mobilní bankovnictví, tak by bylo možno dobře zabezpečit i digitální volební systém. Chce to jen vůli. Papírové volby bych samozřejmě nechal paralelně, ale ať je víc možností a zvedne se účast.
@pavel @archos @rholas