Umělá inteligence a koncentrace bohatství
Kratší úvaha o tom, jak pokrok v digitální sféře vede k nerovnosti mezi regiony a jak umělá inteligence může tento trend ještě podstatně prohloubit.
#AI #amazon #Apple #ekonomie #ekonomika #Google #LMM #Meta #Microsoft #uměláInteligence
https://blog.eischmann.cz/2024/01/15/umela-inteligence-a-koncentrace-bohatstvi/
@sesivanyblog data a knowledge jsou komodita.
Do budoucna bych ocekaval ze vetsina redakci si to bude lepe hlidat a zablokuje pristup AI toolum na jejich web.
OpenAI byl puvodne research tool a tak byl natrenovan i na textech chranenych copyrightem. Tim ze to zpristupnili verejnosti nejspis porusili zakon. A stejne to je v pripade vetsiny ostatnich toolu.
Uvidime jak dopadnou vsechny soudy kolem AI. To bude rozhodujici pro dalsi vyvoj.
@ondrejsevcik @sesivanyblog Taky čekám, že to bude znamenat posun k paywallům. Upřímně pokud by měl můj blog primárně sloužit k trénování AI, tak ho asi taky zavřu. Pro peníze to nedělám, ale určitý sociální kredit z toho očekávám. Když to lidem přežvýká AI, aniž by se vůbec dozvěděli, kdo tu myšlenku formuloval, už to pro mě nebude.
Ty právní spory s tím můžou ještě hodně zamýchat, uvidíme.
@pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik Tady nejde o to, jestli je ten blog nudný nebo ne. To čtenář ani neposoudí, protože se k němu vůbec nedostane. Proč by na ten blog chodil, když dostane odpověď přímo od Googlu/Mety/Microsoftu/...? A proč bych ho pak psal, když primárním konzumentem budou boti?
@pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik Podívejte se, jakým způsobem to prezentuje OpenAI nebo Google. Před LLM když jste si chtěl zjistit, co navštívit v Praze, našel vám Google nějaký web, kde jste si to přečetl. Web měl návštěvníka, autor kredit. V budoucnu se zeptáte Barta. Ten vám přežvýká, co se naučil na těch webech. Proč byste už na ty weby vůbec měl motivaci chodit? Masový uživatel ji prostě mít nebude.
@pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik ChatGPT už dnes používá řada lidí na vytváření itineráře na dovolenou a co tak čtu, tak celkem ke spokojenosti. Ty modely se budou zlepšovat.
Neříkám, že to nahradí autorský obsah kompletně. Ale ty weby do velké míry spoléhají, že se na ně lidi dostanou přes dotazy na jednoduché věci. Tohle z velké části zmizí. Na mém blogu to dělá cca 50 % návštěvnosti a to mám za těch 17 let vytvořenou celkem slušnou bázi přímých followerů.
@pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik ChatGPT není momentálně nejlepší náhrada za vyhledávač, protože často halucinuje, ale podívejte se, co mi dal Bart, který je právě tomu určený. Nejsem odborník na Říčany, ale podle zběžné kontroly je to vše správně a relevantní. Pravděpodobnost, že se proklikám na nějaký web je podstatně menší než u prostého vyhledávání, které mi dá odkazy.
@pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik Nějaký dopad na návštěvnost to bude mít, netvrdím, že likvidační. Jak mám v článku, někde jsem četl, že odhadují, že organická návštěvnost z vyhledávačů klesne v průměru o 30 %. Článek tu myslím sdílel @PavelUngr
Abych se zpátky vrátil k článku, bude to další prohloubení koncentrace síly/příjmů u těch pár globálních firem, jak moc velký, to je samozřejmě k diskusi.
@sesivany @pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik
Ty odhady jsou mnohem větší 60 - 80 %
@PavelUngr @pavel @sesivanyblog @ondrejsevcik Díky za upřesnění. Asi mě zradila paměť a místo poklesu na 30 % jsem si zapamatoval pokles o 30 %.
@sesivanyblog V poslední době přemítám jak moc správné je, že se LLM učí z cizích textů a pak tento výsledek prodávají. Na jednu stranu by se bez toho zastavil pokrok v tomhle odvětví, ale na druhou tyhle megaspolečnosti používají bez mého svolení můj výtvor, vydělávají na tom peníze a já z toho nic nemám?!
Má teda smysl vytvářet nějaký smysluplný obsah na internetu, když na tom ve výsledku vydělá hlavně Google/MS/... a já ne?